4 Yeni Aday! – Fenerbahçe’de Yeni Hoca Kim Olacak?

Fenerbahçe’de hoca belirsizliği sürüyor, son alınan Trabzonspor mağlubiyeti sonrası hoca krizi daha da tavan yapmış durumda. Çeşitli hocaların isimleri gündemde, ancak başkanımız Ali Koç; “Yeni hoca ile anlaşabilmemiz için, Euro 2020’nin bitmesini beklemek zorundayız.” gibi bir açıklama yapmıştı. Gündemde yerli ve yabancı isimler var. Ligi tanıması ve çabuk adapte olması açısından yerli mi olmalı? Yoksa yeterliliği üst seviyede ve geleceği parlak olup genç sayılabilecek bir yabancı hoca mı olmalı? Ülkemizde yabancı hocaların gerçekten adapte olma sorunu var, ancak yakın kültürlerden birinden gelirse bu sorun ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum.

Fenerbahçe’de Yeni Hoca Adayları

1) Nenad Bjelica

Nenad Bjelica Fenerbahçe

Gündemdeki en çok konuşulan ve en somut örnekleri olan isim, Hırvat teknik direktör Nenad Bjelica. Başkan Ali Koç’un genç, hırslı ve ofansif futbol oynatan tanımlarının hepsine uyuyor. Hırvat teknik adamın, kültürlerimizin çok farklı olmaması nedeni ile de yabancılık çekmeyeceği, adaptasyon sorunu yaşamayacağı tahmin ediliyor. Kendisinin de sürekli olarak Fenerbahçe’yi öven açıklamalarında, kulübü iyi tanıdığını ve böylesine taraftarı güçlü olan bir takımda çalışmak istediğini söylediğini, bu aralar hep duyuyoruz.

“Takımım Dinamo Zagreb’ten ayrıldıktan sonra, Fenerbahçe ile görüştüm, görüşmelerimiz olumlu derecede geçti ancak koronavirüs sebebi ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştiremedik, bu da görüşmeleri netleştirmemizi engelledi ve öyle kaldı.” son olarak bu şekilde bir açıklaması olmuştu. Görüşmelerimizin karşılıklı olarak havada kalmasından sonra, kendisine La Liga ekiplerinden Real Betis talip oldu.

2) Sergy Rebrov

Sergy Rebrov Fenerbahçe

Son yıllarda oldukça başarılı bir profil çizerek, Ukrayna ekibi Dinamo Kiev’i şahlandıran eski futbolcumuzdur. Yıllarca Mircea Lucescu ile Ukrayna Ligi’ni domine eden, Shakthar Donetks’i saf dışı bırakarak şampiyon olmuş, Avrupa’da iyi yerlere gelmiştir. Başkanımızın ligi bilen, genç, başarıya aç ve geleceği parlak açıklamalarının hepsine uysa da, Rebrov’un menajeri tarafından henüz bir görüşmemiz olmadı şeklinde açıklama gelmiştir.

2003-2004 sezonunda Tottenham’dan, kulübümüze kiralık olarak gelip bir sene forma giymiştir. Benim de o seneler çok sevdiğim, çok teknik bir oyuncuydu. Kulübümüzde oynaması ve ligimizi yakından bilmesi çok büyük bir avantaj, şahsen ben gelmesini isterim, büyük fayda sağlar.

3) Rui Vitoria

Rui Vitoria Fenerbahçe

Listemizin son yabancı hocası olarak Suudi Arabistan ekiplerinden Al Nassr adlı takımı çalıştıran, ve henüz takımı ile yeni sözleşme imzalamayan, portekizli teknik direktör Rui Vitoria yer alıyor. Arabistan basınında yer alan haberlere göre, rakamlar bile belli oldu. Yıllık 2,5 milyon euro konuşuluyor, ancak bu kriz döneminde ne kadar doğrudur, bilemiyorum.

Kariyeri kupalarla dolu olan Rui Vitoria, son 5 yılda tam 6 kupa aldı. Portekiz ve Arabistan liglerini domine ederek yükselmeye başladı. Brezilya ve Portekiz ülkelerinin, kulübümüz ve oynanan lig ile hiçbir adaptasyon sorunu yaşamadığını geçmişteki örneklerden biliyoruz. Belki de başarılı olabilir? Varsayımlar üzerine konuşuyoruz tabi ki, önümüzdeki günlerde somut adımların atılması ile birlikte daha sağlıklı konuşabiliriz.

4) Erol Bulut

Erol Bulut Fenerbahçe'de

Listemin son sırasında, adeta yedek plan, can kurtaran gibi adlandırmalar yapılan kulübümüzün eski futbolcularından olan Erol Bulut yer alıyor. Son olarak Alanyaspor’da oldukça başarılı bir futbol oynatan Erol Bulut da Fenerbahçe’ye çok gelmek istiyor. Geçtiğimiz günlerde Alanyaspor ile sözleşme yenilemesine karşın, büyük kulüplerden teklif gelmesi durumunda herhangi bir tazminat ödemeden çıkış yapma maddesi koydurdu.

Almanya doğumlu olup, futbolculuk dönemlerinde Türkiye ligi macerası dışında Yunanistan ve Ukrayna gibi farklı liglerde de oynayan Erol Bulut, yerli adaylar arasındaki en önemli aday olarak gözüküyor. En büyük hayalim dediği Fenerbahçe forması ile oynama şansını yakaladı, bakalım hoca olarak da yer alabilecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir