54 Transfer! Fenerbahçe’de Altyapı Projesi (2020)

Fenerbahçe’de yıllardır çare bulunamayan sorun artık çözülüyor. Başarısız geçen seneler ve güncel döviz kurlarının sürekli artışı yeni arayışlara itti. Yıllardır altyapısından önemli sayıda futbolcu çıkaramayan Fenerbahçe artık altyapı takımı olacak. Son 1,5 yıl içinde 11-18 yaşları arasında tam 120 çocuk tarandı. Kulübümüzde oynayabilecek potansiyelde olan çocuklar, belirlendi ve tam 59 transfer yapıldı! Bu inanılmaz rakamın ardından, hedef 3-5 yıl içinde A takıma monte etmek veya Eljif Elmas örneğinde olduğu gibi ucuza alıp, büyük rakamlara satmak olacak.

Fenerbahçe Altyapı Seçmeleri 2020

Bu dev projede Serdar Dayat alt yapı kordinatörlüğüne, Serhat Pekmezci ise alt yapı scout ekibinin başına getirildi.

Fenerbahçe Altyapı Seçmeleri 2020

Yeni altyapı düzeninde genç yetenek futbolcularımızda aranan en büyük özellikler, tekniği yüksek olması, fizik açısından güçlü olması ve oyun görüşünün, futbol zekasının çok iyi olması. Yıllarca müthiş yetenekler çıktı altyapıdan, ancak ya 8-10 sene sonra bir anadolu takımında kendini göstermeye başladı, ya da fiziksel yetersizlikten, oyun görüşünün kısıtlı olmasından ya da mental açıdan büyük kulüpte oynayabilecek yeterlilikte olmaması sebebiyle o büyük yetenekler, kaybolup gittiler. Fenerbahçe Spor Kulübü, bir daha bu hatalara düşmemek adına adımlarını sağlam atıyor.

Bu yeterlilikler incelendikten sonra, 3 konu daha inceleniyor. Aile yapısı, derslerdeki başarısı, fiziki gelişme. Artık tamamen liyakta dayalı ve torpille altyapıya girme olaylarını kaldırmak adına ve tam olarak bir Fenerbahçe futbolcusu profili çizmek adına, toplamda altı aşamadan geçen futbolcular, altyapıda oynama hakkı kazanıyor.

Fenerbahçe’de Ekip Çalışması

Altyapı futbolcu seçme işlemleri gerçekleşirken, mükemmel bir ekip çalışması yapılıyor.

  • Öncelikle izlenmesi gereken futbolcuları, scout ekibi seçiyor.
  • Ardından Serhat Pekmezci verilen listedeki oyuncuları izliyor.
  • Altyapı görevlisi mental açıdan yeterliliğini izleyip, çocuğun davranışlarını kontrol ediyor.
  • Sonrasında, kulüp psikoloğumuz Duygu Güleyik, çocuklarla sözlü mülakat yapıyor.
  • Begüm Sadıkoğlu, aile yapısını incelemek adına çocuklarla özel görüşüyor.
  • En son adımda Serdar Dayat tüm bu verileri inceliyor ve yeterli görürse Fenerbahçe SK yeni bir futbolcu daha kazanmış oluyor.

Altyapıda tam 10 takım ve 30 hoca var. Fenerbahçe Dereağzı Tesisleri’nde, her takıma en az 2 teknik adam ve 1 kaleci antrenörü düşüyor. Sadece altyapı ile ilgilenen ekipte ise, 1 fizyoterapist, 1 psikolog, 1 mentor, 1 aile danışmanı ve diyetisyen görev yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir